Դավաճանության դիսկուրսը հայ-ռուսական փոխհարաբերություններում
Ռուսաստանը աղետալի արագությամբ կորցնում է իր ազդեցությունը Հայաստանում, և Մոսկվայի նկատմամբ Երևանի աշխարհաքաղաքական ուղղվածության կողմնակիցների շարքերը, կարելի է ասել, երկրաչափական պրոգրեսիայով նոսրանում են։ Բայց, միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանի Դաշնությանհամար գլխավոր մարտահրավերը պետք է համարել ոչ թե հայաստանյան իշխող վերնախավի մեջարևմտամետ քաղաքական ուժերի և, նույնիսկ, բացահայտ ռուսաֆոբ տարրերի ներթափանցելու խնդիրը, այլ՝ հիասթափությունը Մոսկվայի քաղաքականությունից, որն ընդգրկում է հայ հասարակության լայնշերտեր: Չէ՞ որ Հայաստանում «վերևները» որոշակի ժամանակահատվածից հետո կարող են փոխարինվել ներքին ու արտաքին աշխարհաքաղաքական գործընթացների ազդեցությամբ կամ, ծայրահեղ դեպքում, որոշակի հանգամանքներից ելնելով, կարող են իրենք արմատապես փոփոխել սեփական մոտեցումները Ռուսաստանի նկատմամբ, մինչդեռ Կրեմլի պահվածքից խոր հիասթափությունը «ներքևներում» չի կարող ենթարկվել արագ և հեշտ կերպափոխության: Հատկապես, երբ այդ հիասթափությունը գալիս է«դավաճանություն» հասկացության մասին պարզունակության հասնող միամիտ ժողովրդական ընկալումից։
Հենց այսպես և ոչ այլ կերպ է ընկալվում Մոսկվայի և Անկարայի մերձեցումը հայ հասարակության միզգալի մասի կողմից, ինչն անխուսափելիորեն պետք է հանգեցներ, պատկերավոր ասած, Հայաստանի աշխարհաքաղաքական «ակցիաների» փլուզմանը և, հետևաբար, ցավալի ռազմական պարտությանը Ադրբեջանին: Հայաստանում և դրա շուրջը անվտանգության հավասարակշռության փլուզումը, և հայ ժողովրդի անդադար զգացմունքային սթրեսի, հիասթափության, հուսալքության և վաղվա օրվա նկատմամբ վախի ճիրաններում գտնվելը կրկին վերակենդանացրին դավաճանության թեման, որը հայկական պատմագրություն մեջ վաղուց չէր չարչրկվել, որպես, թերևս, վերահաս վտանգների հիմնական պատճառ։
Փորձելով ըմբռնել և բացատրել իրենց պատմության որոշակի փուլերում մեծ պարտությունների ձախողումների և անհաջողությունների պատճառները՝ հայերը զանգվածային գիտակցության մակարդակում գործնականում գրեթե միշտ այս սահմանումը մտցրել են դիսկուրսի մեջ՝ դրանով իսկ առաջնորդվելով իրադարձությունների վերլուծության ավելի շատ հուզական, քան տրամաբանական մոտեցմամբ։ Ակնհայտ է հերթական պատմական աղետը բոլորին և ամեն ինչում համընդհանուր և համատարած դավաճանության վերացական հասկացության հետ կապելու հասարակ հայերի փորձերի սխալ լինելը, սակայն դա չի բացառում հիմնականում առանձին անհատներին կամ անհատների խմբերին առնչվող ապացույցների վրա հիմնված դավաճանության օրինակների առկայությունը: Հարցը միայն այն է, որ հայերին, ասենք, ոչ միշտ է հաջողվել ճիշտ դասակարգել պատմական ձախողումների օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ պատճառները և իրենց իշխանների, զորահրամանատարների կամ դաշնակիցների դավաճանության առանձին դրվագները չկապել խորքային՝ պատճառահետևանքային կապերի համատեքստում ավելի նշանակալի և լայնածավալ գործոնների հետ, որոնք էլ իրադարձությունները տարել են անշրջելի պատմական ընթացքով:
Այսպիսով, Հայաստանում մեծանում է դժգոհությունը Մոսկվայի գործողությունների նկատմամբ, և այն ակնհայտորեն սնուցվում է «արևմտամետ կուրսին» հավատարիմ մնացող իշխանությունների և նրանց սպասարկող որոշակի հասարակական-քաղաքական շրջանակների կողմից։ Բայց այս տրամադրությունները աստիճանաբար ընդգրկում են հայ հասարակության նույնիսկ այն շերտերը, որոնք իրենց չեն համարում Ն. Փաշինյանի և նրա կուսակցության ստատիկ-անփոփոխ ընտրազանգվածի մաս, և որոնք, ավանդաբար, հավատարիմ էին Ռուսաստանին մի շարք գործոնների պատճառով (կրթություն, աշխատանք/ ձեռնարկատիրություն ՌԴ-ում, կարոտախտ ԽՍՀՄ-ի նկատմամբ և այլն): Եվ այս խմբերի շրջանում Ռուսաստանի նկատմամբ վերաբերմունքի վատթարացման հիմնական աղբյուրն այլևս ոչ թե սովորական հակառուսական քարոզչությունն է, այլ՝ «պատմական եղբայրության» մասին հայտարարված կարգախոսների և «գետնի վրա» իրերի իրական վիճակի միջև իրենց զգացած սուր հակասությունը, ինչը հեռանկարում Մոսկվայի և Երևանի միջև հարաբերություններին ոչ մի լավ բան չի խոստանում:
Խոսքը հարավային ճակատում ռուսական քաղաքականության կուրսի՝ իր ավանդական պետականշահերի ​​բյուրեղացման մասին է՝ թուրք-ադրբեջանական տանդեմին և դրա ծրագրերին զուգահեռ արտահայտված ռազմավարական կողմնորոշմամբ։ Ակնհայտ է, որ մահացու վտանգավոր մրցակիցների նկատմամբ Մոսկվայի նման վարքագիծը յուրայինների համար, ինչպես համարում են Հայաստանում, առնչվում է օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ գործոնների մի ամբողջ կծիկի հետ, որոնք միասին վերցված գերազանցում են թուրքերի և նրանց արբանյակների հետ մերձեցման քաղաքականության ՌԴ համար բացասական կողմերը։ Հնչեցված «օբյեկտիվ գործոնները» ներառում են Կրեմլի և Սմոլենսկայա հրապարակի պլանները՝ որպես էրդողանյան Թուրքիան արևմտյան ճամբարից հնարավորինս հեռու «դուրս բերելու», իսկ նվազագույնը՝ ուկրաինական իրադարձություններում «հարաբերական չեզոքության» երկարացմանը հասնելու խնդիր: Ինչ-որ տեղ դրանց թվում են Կրեմլի հույսերը՝ պահպանելու Արևմտյան աշխարհի հետ «բարեկամ» Թուրքիայի ենթակառուցվածքների միջոցով կապը, ինչը կապահովի իր նկատմամբ պատժամիջոցների շրջանցումը, իսկ հեռանկարում՝ դեպի Արևմուտք ածխաջրածնային ռեսուրսներ արտահանելու նոր լոգիստիկ շղթաների ստեղծումը: Ռուսաստանի Դաշնության համարորպես մեկ այլ ծանրակշիռ գործոն է դիտարկվում Բոսֆորի և Դարդանելի նեղուցների խնդիրը․ դրանցով ազատ անցուդարձը Մոսկվային թույլ է տալիս պահպանել իր ռազմածովային ուժերի կենսական գործունեությունը Միջերկրական ծովում, ինչը նշանակում է՝ չվատնել Սիրիայում և ամբողջ Մերձավոր Արևելքում մեծ գնով ձեռք բերված ազդեցությունը: Ընդսմին, էրդողանյան Թուրքիայի՝ նեղուցների նկատմամբ ներկայիս վերահսկողության ռեժիմը հետ է պահում ՆԱՏՕ-ի մյուս երկրներին՝ իրենց ներկայությունը Սև ծովում բազմապատկելուց, ինչը մեծապես հեշտացնում է Ուկրաինայում իր նպատակներին հասնելու Մոսկվայի խնդիրը:
Ցուցակը կարելի է շարունակել, բայց վերը նշվածը բավական է: Այստեղ հարկ է հիշատակել նաև «սուբյեկտիվ գործոնները», որոնց, առաջին հերթին, վերաբերում է ռուսական շուկայում թուրքական և ադրբեջանական կապիտալի գործունեության մեջ անձնական շահագրգռվածություն ունեցող գործիչների մի ամբողջ համաստեղության ներկայության փաստը ռուսական քաղաքական վերնախավի շարքերում։ Այստեղ կարելի է դասել նաև ՌԴ ֆինանսատնտեսական վերնախավի և պետական ​​գերընկերությունների չափազանց, իսկ որոշ դեպքերում՝ անսահմանափակ ազդեցությունը երկրի քաղաքական և դիվանագիտական ​​ուղեգծի վրա, ինչը հաճախ հանգեցնում է արտաքին աշխարհի նկատմամբ համակարգված քաղաքականության կազմաքանդմանը, հիմնարար առաջնահերթությունների խախտման ու երկրի երկարաժամկետ աշխարհառազմավարական շահերի նկատմամբ կողմնորոշման կորստի։ Այս ամենը, Թուրքիայի հետ հարաբերությունների օրինակով, ակնհայտորեն դրսևորվում է ռուսական շահերի ավանդական անձեռնմխելի շերտերի համատարած զիջմամբ։
Մի խոսքով, Մոսկվային Անկարայի հետ շահերի համաժամանակացման մղող պատճառների շրջանակը կարող է բավականին լայն և արդարացված թվալ՝ սկսած Դուգինի ընկալմամբ Եվրասիականության գաղափարական հայեցակարգից և, վերջացրած ռուս որոշակի պաշտոնյաների և քաղաքական գործիչների մանրախնդիր-հաշվարկային շահերով։
ՀՀ՝ «դրամաշնորհային պարտավորություններով» չծանրաբեռնված փորձագիտական ​​հանրությունը, ինչպես նաև լուսավորված հասարակայնության լայն շրջանակները, միանգամայն գրագետ կերպով պատկերացնում են պատճառների ու խնդիրների թնջուկի այն նրբերանգները, որոնք դրդել են ՌԴ-ին սերտորեն համագործակցելու թուրք-ադրբեջանական տանդեմի հետ, ինչպեսև միանգամայն տրամաբանական եզրակացություններ անում, թե Հայաստանի համար ինչ հետևանքներ կարող է ունենալ Կրեմլի կողմից իր մերձավորարևելյան քաղաքականության վերափոխումը։
Եվ կարելի է հանգել այն եզրակացությանը, որ Թուրքիային «լոյալացնելու» աշխարհաքաղաքական և պատմական նման լայնամասշտաբ գործարքի համար Ռուսաստանից կպահանջվի համապատասխան վճար։ Չէ՞ որ «Աքքույու» ատոմակայանի գործարքը, Անկարային C-400 զենիթահրթիռային համակարգերիև, մասամբ, տեղում դրանց արտադրության տեխնոլոգիաների վաճառքը, Թուրքիան գազային հանգույցի վերածելու և այլ նախագծերը, ամենևին էլ չեն ծածկում Մոսկվայի «պարտքը», ինչպես որ այն ապարդյուն կերպով փորձում են ներկայացնել որոշ ռուսաստանյան քաղաքական գործիչներ և փորձագետներ: Իրականում վճարը շատ ավելի դիֆերսիֆիկացված է և ներառում է վճարման տարբեր եղանակներ՝ հաշվի առնելով շփման կետերի և ռուսական ու թուրքական շահերի բախման շատ լայն շրջանակը։ Իսկ «թուրքական չեզոքության» հաշվարկի տարրերից մեկն է համարվում ՌԴ հրաժարումը ՀՀ ամբողջական պաշտպանությունից և երկրի ինքնիշխանության երաշխիքներից։ Հենց այդպես, և ուրիշ ոչ մի կերպ: Հայ հասարակության մեջ գնալով ամրապնդվում է այն համոզմունքը, որ Անկարան բարեհաջող կերպով Մոսկվայից վաստակել է ղարաբաղյան հարցում ստատուս-քվոն արմատապես փոխելու, Հարավային Կովկասում անվտանգության հավասարակշռությունը խախտելու և Հայաստանի ներքին գործերի վրա լայնածավալ ազդեցություն ստեղծելու իրավունքը։
Անիմաստ է այստեղ թվարկել Մոսկվայի գործողությունների տեսանկյունից, մեղմ ասած, համանման ամրագրված դաշնակցային պարտավորությունների ամբողջ ցանկը՝ սկսած 2013 թվականից ի վեր Ադրբեջանին հարձակողական զենքի վաճառքի բազմամիլիարդանոց գործարքներից և ավարտվելով 2022 թ. սեպտեմբերյան Բաքվի ագրեսիայի նախօրեին հայ-ադրբեջանական սահմանի իրենց դիրքերից ռուսական ուժերի լուռ դուրսբերմամբ։ Այս ամենի մասին շատ է խոսվել ու գրվել։ Մենք միայն նկատենք, որ տեղեկատվության այս ողջ զանգվածը և դրա վերլուծությունը միասին վերցված, հիմք են տալիս հայ հասարակության՝ պուտինյան Ռուսաստանին նախկինում հավատարիմ լայն շերտերին և հասարակական-քաղաքական ուժերի շոշափելի մասին՝ համոզվելու դաժան, ցավոտ, բայց հաշվի առնելու համար անհրաժեշտ հետևյալ ճշմարտության մեջ. Կրեմլը, նախաշեմին հավասարակշռելով ռուս-ուկրաինական պատերազմը, Ռուսաստանի Դաշնության և Արևմուտքի միջև, լայնածավալ առճակատման վերածվելուց, հույս ունենալով հետ պահել Թուրքիային հակառուսական բլոկի մեջ «ցատկելուց», հաջորդական «մասնաբաժիններով» զիջում է ՀՀ շահերը։
Այդպիսով, երկրի հասարակական-քաղաքական, լրագրողական և փորձագիտական ​​համայնքում Հայաստանի արևմտամետ շրջանակների կողմից մշակված «ռուսական դավաճանության» տեսությունը ստեղծվում է պարարտ հողի վրա՝ հասարակության ընկալման մեջ վերածվելով 44-օրյա պատերազմում պարտության և շղթայական ռեակցիայով դրան հաջորդած անախորժությունների հիմնական գործոնի։ Թե՛ հայ քաղաքական կյանքի ռուսամետ շրջանակների թույլ առարկությունները, թե՛ Մոսկվայի հեղինակությունը վերականգնելու նրանց անկենդան փորձերը իզուր են՝ համեմատած մամուլում հակառուսական արշավի հնչեղության հետ և անարդյունավետ են պայքարելու լայն հասարակայնության հիասթափության դեմ, հատկապես՝ երիտասարդների և միջին տարիքի մարդկանց շրջանում։
Թվում էր, թե հենց Մոսկվայի համար չափազանց տհաճ այս իրավիճակը պետք է դառնա ռուսական կողմի խորը մտորումների և վերլուծության առարկա, որպեսզի նպաստի իր փորձագիտական ​​հանրության և լրատվամիջոցների քաղաքական ու տեղեկատվական աշխատանքին՝ գոնե մասամբ վերականգնելու նախկին դիրքերը՝ ՀՀ-ում երկարաժամկետ ներկայության հեռանկարով: Սակայն Հայաստանում, Ռուսաստանի կողմից ռացիոնալ քայլերի փոխարեն, չգիտես ինչու տեսան դավաճանության մասին արշավի հայելային պատկերը, այս անգամ՝ հայկական։ Տեղեկատվական հոսքերի վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ ռուսական լրատվամիջոցները, վերլուծական կենտրոնները և հասարակական քաղաքական հարթակները, ըստ երևույթին, պաշտոնական իշխանությունների իմացությամբ և, հավանաբար, նրանց անմիջական ցուցումով, կազմակերպված տանում են Երևանը վարկաբեկելու քարոզչական գիծ՝ մեղադրելով նրան դաշնակցային փոխգործակցության քաղաքական, իրավական և բարոյական հիմքերը խախտելու մեջ։
Խոսքն, իհարկե, 2018 թ., այսպես կոչված, «թավշյա հեղափոխությունից» հետո ՀՀ քաղաքական ուժը և մերձիշխանական վերնախավը դեպի Արևմուտք վերակողմնորոշվելու մեղադրանքների, ինչպես նաև, ընդհանուր առմամբ, հակառուսական տրամադրությունների արհեստական ​​խթանման մասին է: Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում ռուսական հասարակության քաղաքականապես ակտիվ հատվածի գիտակցության մեջ հակահայկական տրամադրություններ սերմանելով թուրքամետ և ադրբեջանամետ լոբբիստական ​​շրջանակների հիմնական նպատակից, ինչպես նաև կեղծիքների գործունեության ոլորտից է պրոխանով-դուգինամետ թթխմորի պետական ​​շովինիստական ​​տարրերը սահուն հոսել է մարդկանց մեծ շրջանակի շահերի ոլորտ, որոնք նախկինում ավելի լոյալ էին Հայաստանին և աջակցում էին Կրեմլին: Մոսկվայի ադրբեջանամետ և թուրքամետ քայլերի ամբողջական և անառարկելի վերականգնումը, իբր «ի պատասխան Հայաստանի դավաճանական ստորությունների», այժմ, ակնհայտորեն, լիովին համահունչ է ՌԴ կառավարության ընդհանուր գաղափարական գծին, որն իր հասարակությանը իրազեկում է՝ հեռարձակելով տեղեկատվական հարթակների, վերլուծական նյութերի ու քաղաքական գործիչների հայտարարությունների միջոցով Երևանի՝ ռուսական հովանոցի տակից սեփական նախաձեռնությամբ հեռանալու մասին թեզը։ Եվ ուրեմն՝ այժմ հերթը հասնում է երբեմն-երբեմն ռուսական մամուլում բռնկվող, «ո՞ւր պիտի փախչեն» ոճով նսեմացնող բառապաշարը փոխարինելու «Ռուսաստանը չպետք է պայքարի հայերի փոխարեն» ոճով՝ առանց այն էլ գերժողովրդական նարատիվով: Եվ այս միտումն այնքան է արմատացել Ռուսաստանում, որ այն արդեն իսկ հնչում է նախկինում հայերի նկատմամբ ամենահավատարիմ ռուս գործիչների և փորձագետների, և նույնիսկ հայ ներկայացող ռուս գաղափարախոս-վերլուծաբանների շրջանում: Եվ թերևս միայն մի քանիսը, ինչպես Նիկոլայ Պլատոշկինը, պատրաստ են շարունակել մատնանշել Մոսկվայի աններելի սխալը՝ Նիկոլ Փաշինյանի և նրա թիմի նկատմամբ իր բացասական վերաբերմունքը ողջ Հայաստանի, պետության և ժողովրդի վրա պրոյեկտելու հարցում։
Այս միտումը ռուսական բարեկամությունից հիասթափված հասարակական շրջանակներին նյարդայնացնում է ոչ պակաս, քան հենց այն փաստը, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը հրաժարվել է իր դաշնակցային պարտավորություններից թե՛ երկկողմ ձևաչափով, թե՛ ՀԱՊԿ-ի միջոցով համագործակցության շրջանակներում։ ՀՀ քաղաքացիները, ովքեր ընդդիմանում են Փաշինյանի իշխանությանը, ոչ առանց պատճառի, հակված են ընդունելու ներկայիս փաստացի արևմտամետ, հայ քաղաքական իշխանության ասոցացումը ամբողջ պետության և հասարակության հետ՝ որպես ռուսական քաղաքականության խորամանկություն: Ի վերջո, հայերն իրենք շատ հստակ տարբերակում են ռուսական իշխող վերնախավին և արտաքին քաղաքական նախապատվությունների ընտրության հարցում ազատ հասարակությանը: Եվ հետևաբար, նրանք այս խորամանկությունը միանգամայն արդարացիորեն կապումեն ռուսական կողմի՝ թուրք-ադրբեջանական տանդեմի հետ վեճերի և հակասությունների կծիկում հայկական պետական ​​շահերը մի կողմ դնելու իրենց չկամությունը հիմնավորելու ռուսական կողմի «ծանր փաստարկ» կառուցելու փորձի հետ։
Բացի այդ, Հայաստանում ընդդիմադիր տրամադրություններով հասարակական շրջանակները նույնպես հակված չեն աչք փակելու ռուսական քաղաքական իսթեբլիշմենթի և Երևանի իրենց գործընկերների միջև բավականին երկար «բեղմնավոր համագործակցության» փաստի, ինչպես նաև Ն. Փաշինյանի հետ Կրեմլի և ՌԴ ԱԳՆ-ի «հարմարավետ աշխատանքի» մասին լայն հասարակայնությանն անհասանելի տեղեկատվության վրա:
Այս համատեքստում շատ տրամաբանական և ներդաշնակ է տեղավորել այն միտքը, որ 2020 և 2021 թթ. ո՛չ փողոցային պայքարի, ո՛չ էլ ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրությունների ժամանակ Մոսկվան որևէ համակրանք չի հայտնել Փաշինյանի գլխավոր մրցակցի՝ ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ։ Բայց եթե ենթադրյալ աջակցությունն իրականում տեղի ունենար, ապա «արևմտամետ» Փաշինյանը դժվար թե կարողանար մնալ իշխանության ղեկին և շարունակեր Հայաստանի պետական ​​և ազգային շահերի արմատական վերաձևակերպման այժմյան նկատելի գործընթացը։ Այնպես որ, կարելի է ենթադրել, որ ՌԴ իշխանությունները ոչ միայն դեմ չեն Փաշինյանի բուռն գործունեությանը, որը համահունչ է էրդողանյան Թուրքիայի արտաքին քաղաքական ռեվիզիոնիստական ​​դոկտրինին, այլ, ըստ էության, մեղսակից են այս ամբողջ տարօրինակ փոխգործակցությանը։
Տպավորություն է ստեղծվում, որ ռուս-հայկական հարաբերությունների և տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքական գործընթացների շրջապտույտներում մեկդարյա վաղեմության համանման իրադարձությունները կարծես նույնությամբ կրկնօրինակվում են: Ի վերջո, այն ժամանակ ևս դաշնակցային հարաբերությունների հույսերով համակված, բոլշևիկյան Ռուսաստանն ամեն ինչ արեց, որպեսզի ապահովի քեմալականների հաղթանակը Ստամբուլում սուլթանական ռեժիմի նկատմամբ և դրանով իսկ Թուրքիային «հեռացնի» «թշնամական իմպերիալիստ անգլո-ֆրանսիացիների հետդաշինքից»: Ռուսական պրոլետարիատի հետ «բարեկամության» դիմաց Քեմալին վճարելիս ընդունելի էր ամեն միջոց՝ փողը, զենքը, տարածքի այն հատվածները, որոնք սկզբում պոկվեցին Հայաստանի Առաջին Հանրապետությունից, իսկ հետո՝ նաև Խորհրդային Հայաստանից։ Լենինի վճիռը, որը կայացվել էր Հայաստանի մասնատման այդ օրերին, միանշանակ էր՝ «Ի պատասխան Դենիկինի հետ դաշինքի և համաշխարհային իմպերիալիզմի հետ համագործակցության»: Այդ ժամանակ բոլշևիկյան Ռուսաստանը անխնա պատժեց Հայաստանին` վերջինիս միս և արյուն հանդիսացող Կարսը, Արդահանը, Նախիջևանը, Ղարաբաղը հանձնելով իր քեմալական ընկերներին: Բայց ավելի ուշ այդ գինը վճարեց նաև ինքը՝ «թուրքական բարեկամության» հանդեպ անխոհեմ հավատի համար՝ գլուխը խոնարհելով «Արևելքի բոլշևիզացման» կոտրված տաշտակի առաջ։ Մուստաֆա Քեմալի հրամանով գլխավոր թուրք բոլշևիկների խեղդումը Սև ծովում և ուրիշ հարյուրավորների ոչնչացումը Անատոլիայում, ԽՍՀՄ-ի հետ հարաբերությունների խզումն ու «ատելի իմպերիալիստների» հետ մերձեցումը և, վերջապես, միջազգային հարաբերությունների պատմության մեջ թերևս ամենաշռայլ գործարքի պատճառով բոլշևիկյան Ռուսաստանի հետ պատահած համընդհանուր խայտառակությունը՝ այս ամենը հենց Ռուսաստանի քաղաքական անհեռատեսության, հիմարության և դավաճանության համար հատուցման գինն էր…
Այն հիմա էլ է հասունանում, արդեն գործընթացը սկսվել է և եթե չդադարեցվի, ապա դրա հետևանքները Հայաստանին նորից արժենալու է մասնատում, եթե ոչ վերջնական մահ, իսկ Ռուսաստանին՝ թուրք-ադրբեջանական ծուղակում նոր փորձություններ, խաբեության ու նվաստացման ցավ։
Կարճ ասած, այսպիսին է Մոսկվայի արտաքին քաղաքական սալտոների ընկալումը, որը Հայաստանում ռուսամետության կտրուկ արժեզրկման պատճառ է դարձել։ Կրկնենք, որ խոսքը հայ հասարակության՝ ավանդաբար Ռուսաստանի հետ համապարփակ բարեկամությանն ուղղված, այսպես կոչված, «գիտակից շերտի» և ազգային գաղափարախոսությանը համահունչ ձևավորված հասարակական-քաղաքական ուժերի մասին է, որոնք ՌԴ հետ մերձեցումը համարում են պատմական և քաղաքակրթական անհրաժեշտություն՝ Հարավային Կովկասում հայկական պետականության և հայկական ինքնության պահպանման համար։ Խոսքը ադեկվատ, բավականին քաջատեղյակ լայն զանգվածների մասին է, ովքեր գիտակցում են ցանկացած պետության, այդ թվում՝ Ռուսաստան իարտաքին քաղաքական վարքագծի ռացիոնալացման գերիշխող սկզբունքը և ազգային շահերի գերակայությունը նրանց հակասող ցանկացած պարտավորությունների նկատմամբ։ Այնուամենայնիվ, մենք խոսում ենք նաև այն մարդկանց մասին, ովքեր վստահ են, որ պատմական նախախնամության և Աստծո կողմից օրհնված ռուսական տերության և նրա հիմնական դարավոր մեծության հիմնաքարը միշտեղել է ճշմարտության, պատվի և բարոյականության եռամիասնությանը համապատասխան ապրելու և պատմություն կերտելու ցանկությունը: Գերագույն արժեքներ, որոնք արգելում են թշնամուն ի կեր հանձնել թույլ եղբորը, ընկերոջը, դաշնակցին…, նույնիսկ եթե նա շեղվել է խելամտության ճանապարհից և «կեղծիքի» ու «ստի գայթակղության» ենթարկվել:
Նման մարդկանց Հայաստանում հավերժ կորցնելը աններելի շռայլություն կլինի Մոսկվայի համար: Պարտվել այն օրերին, երբ ճակատագիրը նորից փորձության է ենթարկում ճշմարտության, պատվի և բարոյականության երդմանը հավատարիմ մնալու նրա հաստատակամությունը: Եվ միայն հավատարմությունն իր ընտրած առաքելությանը, այլ ոչ թե՝ զենքը, ռազմական ուժը կամ իշխանությունը, կորոշի շարունակե՞լ մնալ իբրև Ռուսաստանյան տերություն, թե՞, ինչպես շատ ու շատ կայսրություններ, անհետանալ պատմության քառուղիներում…

Дискурс о предательстве в армяно-российских взаимоотношениях
Россия катастрофически быстро теряет свое влияние в Армении, и ряды сторонников геополитической ориентации Еревана на Москву редеют, можно сказать, в геометрической прогрессии. Но при этом главным вызовом для РФ должна считаться не столько проблема внедрения в армянские властвующие элиты прозападных политических сил и даже откровенно русофобских элементов, сколько охватывающее широкие слои армянского общества разочарование политикой Москвы. Ведь «верхи» в Армении через какой-то промежуток времени могут быть заменены под воздействием внутренних и внешних геополитических процессов, или, в крайнем случае, могут в силу тех или иных обстоятельств сами радикально откорректировать свои подходы к России, тогда как глубокое разочарование поведением Кремля в «низах» не может поддаться быстрой и легкой метаморфозе. Особенно, когда это разочарование исходит из до тривиальности наивного народного восприятия такого понятия как «предательство».
Именно так, и не иначе, воспринимается значительной частью армянского общества сближение Москвы и Анкары, которое неизбежно должно было привести, образно выражаясь, к обвалу геополитических «акций» Армении, а следовательно – к болезненному военному поражению от Азербайджана.
Крушение баланса безопасности внутри и вокруг Армении и пребывание армянского народа в тисках неослабевающего эмоционального стресса, разочарования, фрустрации и страха перед завтрашним днем вновь реанимировали в общественном дискурсе давно приевшуюся в армянском историзме тему предательства, как едва ли не главной причины грянувших бед.
Пытаясь постичь и объяснить причины больших поражений, провалов и неудач на определенных этапах своей истории, армяне на уровне массового сознания практически всегда вводили в дискурс это определение, тем самым руководствуясь больше эмоциональным, нежели рациональным подходом к анализу событий. Ошибочность попыток простых армян связать очередную историческую катастрофу с абстрактным понятием всеобщего и повального предательства всех и вся очевидна, однако это не исключает наличия доказательных примеров измены, главным образом относящихся к отдельным личностям или группам лиц. Вопрос лишь в том, что армянам, скажем так, не всегда удавалось правильно классифицировать объективные и субъективные причины исторических неудач, и не связывать отдельные эпизоды предательства своих князей, полководцев или союзников с глубинными факторами, более значимыми и масштабными в контексте причинно-следственной связи, которые и повлекли события по необратимому историческому пути.
Итак, в Армении растет недовольство действиями Москвы, и оно, очевидно, подпитывается придерживающимся «прозападного курса» властями и обслуживающими их определенными общественно-политическими кругами. Но эти настроения постепенно охватывают даже слои армянского общества, не относящие себя к статично-неизменному электорату Н. Пашиняна и его партии, и бывших традиционно лояльными к России в силу массы факторов (образование, работа/бизнес в РФ, ностальгия по СССР и т.д.). И главным источником ухудшения отношения к России у этих кругов является уже не обычная антироссийская пропаганда, а ощущаемый ими острый диссонанс между декларированными лозунгами об «историческом братстве» и реальным положением дел «на земле», которое не сулит ничего хорошего перспективе взаимоотношений Москвы и Еревана.
Речь об радикальной кристаллизации курса российской политики на южном фронте своих традиционных державных интересов, выражающемся в стратегической ставке на турецко-азербайджанский тандем и подыгрывание его планам. Очевидно, что подобная поведенческая линия Москвы в отношении своих, как считают в Армении, смертельно опасных соперников, связана с целым клубком объективных и субъективных факторов, в совокупности перевешивающих для России минусы политики сближения с турками и их сателлитами. К озвучиваемым «объективным факторам» относятся планы Кремля и Смоленской площади в качестве задачи максимум «вырвать» эрдогановскую Турцию из Западного лагеря, а в качестве задачи минимум – добиться пролонгации ее, мягко говоря, «относительного нейтралитета» в украинских событиях. Где-то между ними лежат надежды Кремля на сохранение коммуникацию с Западным миром посредством инфраструктуры «дружественной» Турции, тем самым обеспечив для себя обход санкционных мер, а в перспективе – налаживание новых логистических цепочек для перекачки на Запад углеводородных ресурсов. В качестве еще одного весомого фактора рассматривается важный для РФ вопрос проливов Босфор и Дарданеллы, свободный проход через которые дает возможность Москве поддерживать жизнедеятельность своих ВМФ в Средиземном море, а значит – не растратить приобретенное большой ценой влияние на Сирию и Большой Ближний Восток в целом. При этом, нынешний режим контроля эрдогановской Турции над проливами сдерживает другие страны НАТО от кратного увеличения присутствия на Черном море, чем значительно облегчается задача Москвы по достижению своих целей на Украине.
Список можно продолжить, но, как представляется, достаточно и перечисленного. Здесь следует упомянуть и «субъективные факторы», к коим в первую очередь относится факт наличия в рядах российской политической элиты целой плеяды деятелей, имеющих личные интересы в работе турецкого и азербайджанского капитала на рынке России. Сюда же можно отнести чрезмерное, а местами – неограниченное влияние финансово-экономических элит РФ и государственных суперкомпаний на политико-дипломатический курс страны, что нередко приводит к дезорганизации согласованной политики в отношении внешнего мира, нарушению базовых приоритетов и утрате ориентиров на долгосрочные геостратегические интересы страны. Все это на примере взаимоотношений с Турцией наглядно проявляется в виде повальной уступки ей традиционного неприкосновенных страт российских интересов.
Одним словом, спектр причин, подталкивающих Москву на синхронизацию интересов с Анкарой, может выглядеть достаточно широким и обоснованным, начиная от идеологической концепции Евразийства в ее дугинском восприятии и кончая меркантильными интересами определенных российских чиновников и политических деятелей. В не обремененном «грантовыми обязательствами» экспертном сообществе Армении, а также широких кругах просвещенной общественности достаточно грамотно разбираются в нюансах клубка причин и проблем, подвигнувших РФ на тесное взаимодействие с турецко-азербайджанским тандемом, как, впрочем, и делают вполне логические выводы относительно последствий для Армении перезагрузки Кремлем своей ближневосточной политики.
А сводится это заключение к тому, что за столь масштабную в геополитическом и историческом плане сделку по «лоялизации» Турции от России потребуется соответствующая плата. Ведь сделка по атомной станции «Аккую», продажа Анкаре противовоздушных систем С-400 и, частично, технологий по их производству на месте, проекты по превращению Турции в газовый хаб и т. п. совсем не покрывают «долг» России, как тщетно пытаются представить вопрос некоторые российские политики и эксперты. На самом деле плата более диверсифицирована и включает в себя разнообразные способы расчета с учетом очень широкого диапазона точек соприкосновения и столкновения российских и турецких интересов. И в качестве одного из элементов расчета за «турецкий нейтралитет» рассматривается отречение РФ от полноценной защиты РА и гарантий ее суверенитета. Именно так, и никак иначе. В армянском обществе крепнет убежденность в том, что Анкара успешно выторговала у Москвы право на кардинальное изменение статус-кво в карабахском вопросе, слом баланса безопасности на Южном Кавказе и наращивание полномасштабного влияния на внутренние дела Армении.
Нет смысла перечислять здесь весь список, мягко говоря, алогичных, с точки зрения закрепленных союзнических обязанностей, действий России, начиная от многомиллиардных сделок по продаже наступательного оружия Азербайджану с 2013-го, и кончая заблаговременным молчаливым уходом российских сил со своих позиций на армяно-азербайджанской границе в преддверии сентябрьской бакинской агрессии в 2022 г. Об этом сказано и написано с избытком. Зафиксируем лишь, что в совокупности весь этот массив информации и его анализ дают основания для прежде лояльно относящихся к путинской России широких слоев армянского общества и ощутимой части общественно-политических сил удостоверится в жестокой, болезненной, но необходимой быть принятой к сведению истине: балансируя на грани перетекания русско-украинской войны в полномасштабное противостояние РФ–Запад, Кремль, в надежде удержать Турцию от «соскока» в антироссийский блок, последовательными «траншами» сдает интересы Армении.
Тем самым, теория о «российском предательстве», взятая на разработку прозападными кругами Армении в общественно-политических, журналистских и экспертных кругах страны, генерируется в благодатной почве, превращаясь в восприятии общественности в главный фактор поражения в 44-дневной войне и последовавших за этим по цепной реакции бед. И слабые возражения пророссийских кругов армянской политической жизни, и их бледные попытки восстановления репутации Москвы тщетны в сравнении с резонансом антироссийской кампании в СМИ и малоэффективны в борьбе с охватившим широкие круги общественности разочарованием, особенно – в среде молодежи и людей среднего возраста.
Казалось бы, эта крайне нелицеприятная для самой Москвы ситуация должна стать предметом глубокого осмысления и анализа российской стороной для продвижения ее экспертным сообществом и СМИ политико-информационной работы хотя бы по частичному восстановлению своих прежних позиций с прицелом на перспективу долгосрочного присутствия в Армении. Однако, в Армении, вместо рациональных шагов со стороны России, почему-то увидели зеркальное отображение кампании о предательстве…, на сей раз – армянском. Анализ информационных потоков показывает, что российские СМИ, аналитические центры и публичные политические площадки, очевидно с ведома официальных властей, а вполне вероятно – по их же прямому указанию, организованно проводят пропагандистскую линию по дискредитации Еревана, с обвинением его в нарушении политических, правовых и моральных основ союзнического взаимодействия.
Речь, конечно же, идет об обвинениях в переориентации на Запад политической власти и околовластных элит Армении после т. н. “бархатной революции” 2018 г., а также в искусственном культивировании антироссийских настроений в целом. Насаждение в умах политически активной части российского общества антиармянских настроений за последние несколько лет из главной цели протурецких и проазербайджанских лоббистских кружков, а также из сферы деятельности псевдодержавных шовинистических элементов прохановско-дугинской закваски плавно перетекло в сферу интересов прежде более лояльного к Армении обширного круга лиц на содержании Кремля. Полная и безапелляционная реабилитация проазербайджанских и протурецких шагов Москвы якобы «в ответ на предательские увертки» Армении нынче, очевидно, полностью созвучна генеральной идеологической линии российской власти, транслирующей своему обществу с помощью медийных площадок, аналитических материалов и заявлений политиков тезис о собственноличном уходе Еревана из-под российского зонтика. И поэтому на смену пренебрежительной лексике в стиле «Куда они денутся?» когда-то изредка мелькавшей в российских СМИ, сейчас пришла очередь уже ставшего сверхпопулярным нарратива в стиле «России незачем воевать за самих армян». И эта тенденция настолько укоренилась в России, что уже находит отклик в среде самых лояльных в прошлом к армянам российских деятелей и экспертов, и даже среди российских аналитиков-идеологов, идентифицирующих себя армянами. И разве что буквально единицы, подобно Николаю Платошкину, готовы и впредь указывать на непростительную ошибку Москвы по проецированию своего негативного отношения к Николу Пашиняну и его команде на Армению в целом, на государство и народ.
Данная тенденция раздражает разочаровывающиеся в российской дружбе общественные круги ничуть не меньше, чем сам факт отказа РФ от своих союзнических обязательств как в двухстороннем формате, так и в рамках сотрудничества по линии ОДКБ. Оппозиционное настроенные к власти Пашиняна граждане РА не без оснований склонны принимать за лукавство российской политики подобное ассоциирование нынешней прозападной, по факту, армянской политической власти с государством и обществом. Ведь армяне сами весьма четко проводят разграничение между властвующими российскими элитами и обществом, свободным в своем выборе внешнеполитических предпочтений. И поэтому они вполне оправданно связывают это лукавство с попыткой российской стороны сконструировать «весомую аргументацию» в оправдание своего нежелания отставить армянские государственные интересы в клубке споров и противоречий с турецко-азербайджанским тандемом.
Кроме того, оппозиционно настроенные общественные круги в Армении также не склонны закрывать глаза на факт достаточно долгого «плодотворного сотрудничества» российского политического истеблишмента с ереванскими коллегами, а также на инсайдерскую информацию о «комфортности работы» Кремля и МИД РФ с Н. Пашиняном. В этот контекст весьма логично и гармонично вписывается тот факт, что в 2020 и 2021 гг. ни в ходе уличной борьбы и ни в процессе выборов в НС Армении Москва так и не высказала хоть какой-либо симпатии к главному сопернику Пашиняна, экс-президенту РА Роберту Кочаряну. А ведь если бы приписываемая поддержка имела место на самом деле, то едва ли «западник» Пашинян смог бы удержаться у власти и продолжить наблюдаемый ныне процесс радикального переформатирования государственных и национальных интересов Армении. А значит, можно предположить, российские власти не только не против активной деятельности Пашиняна, созвучной постановкам ревизионистской внешнеполитической доктрине эрдогановской Турции, но и, фактически, являются соучастниками всего этого очень странного взаимодействия.
Впрочем, складывается впечатление, что в перипетиях российско-армянских взаимоотношений и геополитических процессов в регионе словно по кальке копируются происшествия вековой давности. Ведь и тогда обуреваемая надеждами на союзные отношения большевистская Россия сделала все, дабы обеспечить победу кемалистов над султанским режимом в Стамбуле и, тем самым, «увести» Турцию от альянса с «враждебным империалистическим англо-французским блоком». В уплату Кемалю за «дружбу» с российским пролетариатом сгодилось все: и деньги, и оружие, и куски территории, сначала отдираемые от Первой Республики Армении, а в последствии – и от Советской Армении. Ленинский вердикт, вынесенный в те дни расчленяемой Армении, был однозначным: «за союзничество с Деникиным и за сотрудничество с мировым империализмом». Большевистская Россия тогда безжалостно наказала Армению, расплатившись с кемалистскими друзьями ее плотью и кровью – Карсом, Ардааном, Нахиджеваном, Карабахом… Но в последствии поплатилось сама: за безрассудную веру в «турецкую дружбу», понурив голову у разбитого корыта «большевизации Востока». Утопление приказом Мустафы Кемаля главных турецких большевиков в Черном море и истребление сотен других в Анатолии, разрыв отношений с СССР и сближение с «ненавистными империалистами» и, наконец, вселенский позор, выпавший на долю большевистской России из-за едва ли не самой сумасбродной во всей истории международных отношений сделки: все это стало ценой расплаты самой России за политическую близорукость, глупость и предательство…
Оно зреет и сейчас, оно уже происходит, и его последствия, если не остановить, опять будут стоить Армении расчленения, если не окончательной смерти, а России – новых испытаний, боли обмана и унижения в турецко-азербайджанском капкане.
Таково, вкратце, восприятие внешнеполитических кульбитов Москвы, ставших причиной резкой девальвации пророссийских настроений в Армении. Повторимся, что речь идет о так называемой «сознательной прослойке» армянского общества, традиционно ориентированной на всеобъемлющую дружбу с Россией и о сформированных в русле национальной идеологии общественно-политических силах, считающих сближение с Россией историко-цивилизационной необходимостью для сохранения армянской государственности и армянской идентичности на Южном Кавказе. Речь идет о широких массах, адекватных, достаточно хорошо разбирающихся и осведомленных о главенствующем принципе рационализации внешнеполитического поведения любого государства, в том числе — и России, и о приоритетности национальных интересов над любыми противоречащими им обязательствами. Однако речь также идет о людях, которые уверенны, что краеугольным камнем российской державности и основной ее многовекового величия, благословенного историческим провидением и Богом, всегда было стремление жить и творить историю в согласии с триединством правды, чести и нравственности. Ценностями, соблюдению которых претит бросать на съедение врагам немощного брата, друга, союзника…, даже сошедшего с пути благоразумия, поддавшегося «козням» и «искушению ложью».
Потерять навсегда этих людей в Армении для России будет непростительной роскошью. Потерять в дни, когда судьба снова испытывает ее тяжелым экзаменом на верность взятому обету правды, чести и нравственности. И только это, но не оружие, не военная мощь и не власть, решит, быть ли и впредь Российской державе или уйти в небытие подобно многим и многим империям…